امروز یکشنبه , 13 آبان 1403
پاسخگویی شبانه روز (حتی ایام تعطیل)
دانلود طرح درس علوم اول ابتدایی (زمین خانه سنگی ما)
مشخصات:
این فایل word قابل ویرایش و در 2 صفحه تهیه شده است.
اهداف کلی:
این طرح درس برای آشنایی دانش آموزان با سنگ ها و کاربرد ارزش آن در زندگی روزمره ارائه داده شده است.
اهداف جزیی:
1- جمع آوری اطلاعات در مورد سنگها و موارد استفاده از آنها
2- مشاهده سنگ ها و شباهتها و تفاوت های سنگ ها
3- طبقه بندی سنگ ها از روی شکل ،رنگ و سایز آنها
4- مثال هایی برای موارد استفاده از سنگ ها
طراحی آموزشی بر اساس طرح تحولی مدرسه خوانا | ||||||||||||||||
طرح درس شماره: | موضوع درس : زمین خانه سنگی ما | تاریخ اجرا : | مدت اجرا : 45 دقیقه | |||||||||||||
نام درس : علوم | پایه: اول | تعداد فراگیران : | مکان : کلاس درس | |||||||||||||
مهارت زندگی : جرات ورزی ، مسئولیت پذیری ، ادب | مهارت زبانی : صحبت کردن ، گوش دادن | تلفیق : گفتار و اندیشه ، مهارت سخن گفتن ، شنیدن گسترده و شنیدن برای کسب جزئیات در پردازش به خاطر سپردن در حافظه کوتاه مدت و فعال – فراخوانی و بازیابی از حافظه و بازگویی سطح تلفیق : میانی | ||||||||||||||
فعالیت های قبل از تدریس | ||||||||||||||||
سطح هدف : اهداف به صورت تلفیق از هدف نویسی برنامه درسی ملی و طبقه بندی بلوم و طرح تحولی خوانا در علوم اول ابتدایی | ||||||||||||||||
هدف کلی : فراگیری کامل درس زمین خانه سنگی ما علوم اول ابتدایی با محوریت مهارت های زندگی و زبانی | ||||||||||||||||
اهداف مرحله ای : دانش آموزان پس از پایان جلسه آموزشی به اهداف زیر دست می یابند : آشنایی با ضرورت و کاربرد درس زمین خانه سنگی ما علوم اول ابتدایی آشنایی با مبانی و مضامین درس زمین خانه سنگی ما علوم اول ابتدایی مهارت خوب گوش دادن و خوب صحبت کردن ادای احترام متقابل به دیگران
| ||||||||||||||||
هدف های رفتاری آموزشی | اهداف ( با رعایت توالی محتوای درسی ) ( انتظار در پایان آموزش ) | حیطه و سطح در بلوم | عناصر برنامه درسی ملی تعقل ، ایمان ، علم ، عمل و اخلاق | |||||||||||||
عنصر | عرصه ارتباط با | |||||||||||||||
خود | خدا | خلق | خلقت | |||||||||||||
تقویت روحیه توکل بر خدا و آغاز نمودن هر کار با نام خدا در تمام مراحل زندگی | درک و فهم | تعقل -علم | * | * | * |
| ||||||||||
ایجاد باور به کاربرد و اهمیت درس زمین خانه سنگی ما علوم اول ابتدایی در زندگی روزمره | درک و فهم | تعقل -علم | * |
| * |
| ||||||||||
آشنایی با مبانی و مفاهیم درس زمین خانه سنگی ما علوم اول ابتدایی | درک و فهم | تعقل -علم | * |
| * |
| ||||||||||
نسبت به اهمیت و کاربرد درس زمین خانه سنگی ما علوم اول ابتدایی در زندگی خود و دیگران واکنش نشان می دهد. | عاطفی | اخلاق | * | * | * |
| ||||||||||
به سوالات مطرح شده پیرامون درس زمین خانه سنگی ما علوم اول ابتدایی پاسخ گوست. | ارزشیابی | تعقل -علم | * |
|
|
| ||||||||||
در پاسخگویی به سوالات و فعالیت های کلاسی فعال است. | واکنش | اخلاق | * |
| * |
| ||||||||||
نسبت به مبانی اخلاقی و تربیتی در کنار آموزش علاقه مند می شود. | مستقل | عمل | * |
| * |
| ||||||||||
اهداف خوانا | یادگیری مهارت زندگی – مسئولیت پذیری – ادب و مهارت خوب صحبت کردن-برقراری ارتباط | |||||||||||||||
رئوس مطالب | باور داشتن به نقش و کاربرد درس زمین خانه سنگی ما علوم اول ابتدایی در زندگی روزمره-خوب گوش دادن و خوب صحبت کردن | |||||||||||||||
مواد و رسانه | محتوای الکترونیکی – انیمیشن – فیلم – پاورپوینت – عکس – کتاب درسی علوم اول ابتدایی | |||||||||||||||
رفتار ورودی | دانش آموزان علاقه زیادی به فراگیری درس زمین خانه سنگی ما دارند. | |||||||||||||||
ایجاد ارتباط اولیه | سلام و احوالپرسی-حضور و غیاب فعال - هر دانش آموز، حضور خود را با کلمه انگیزشی که دوست دارد اعلام می کند.توجه نسبت به حالات روحی و فیزیکی دانش آموزان- بررسی وضعیت کلاس به صورت کلی- برقراری رابطه عاطفی اولیه | زمان : 5 دقیقه | ||||||||||||||
ساختار کلاسی | با توجه به امکانات و فضای کلاس و اهداف طرح خوانا پیشنهاد می گردد که امکان دیدن نمایش و عکس و فیلم و مشارکت در یادگیری برای همه فراهم گردد.در این کلاس با توجه به موضوع درس و روش تدریس صندلی ها را به صورت دایره ای می چینیم که معلم در مرکز قرار گیرد. | ...... | ||||||||||||||
روش ایجاد انگیزه و تداوم | در خلال آموزش بنا بر تشخیص معلم از داستان و نمایش و پخش عکس و فیلم استفاده می شود. دانش آموزان گفتار و اندیشه شان را بر اساس اهداف طرح خوانا با سخن گفتن پیرامون درس زمین خانه سنگی ما تلفیق می کنند.همچنین کلیپی کودکانه راجع به موضوع درس پخش می گردد. | زمان : در طول تدریس | ||||||||||||||
ارزشیابی آغازین | با طراحی سوالات خلاقانه در مقدمه آموزش درس زمین خانه سنگی ما دانش آموزان را به برقراری ارتباط در راستای جرئت ورزی و مهارت سخن گفتن تشویق می کنیم. | زمان : 5 دقیقه | ||||||||||||||
روش های تدریس | پرسش و پاسخ – بارش مغزی – اکتشافی - نمایش
| |||||||||||||||
ب ) فعالیت های مرحله حین تدریس | ||||||||||||||||
آماده سازی | پخش کلیپ و محتوای الکترونیکی پیرامون درس زمین خانه سنگی ما علوم اول ابتدایی ارائه نظرات و سخنوری دانش آموزان پیرامون درس زمین خانه سنگی ما دانش آموزان با تلفیق گفتار و اندیشه طبق اهداف خوانا پیرامون درس زمین خانه سنگی ما اظهار نظر می کنند. | زمان : 5 دقیقه | ||||||||||||||
ارائه درس جدید | مهارت های زبانی | فعالیت های معلم | فعالیت های دانش آموزان | زمان : 20 دقیقه | ||||||||||||
تعیین هدف صحبت کردن | برای شروع بحث جدید داستانی را پیرامون اهداف درس زمین خانه سنگی ما بیان کرده و دانش آموزان را به مهارت جرئت ورزی در سخنوری کمک می کند. | به صحبت های معلم گوش می دهند. به اهمیتی که درس زمین خانه سنگی ما در زندگی دارد واکنش نشان می دهند. |